Kaamoskauden herkullisin pizza syntyy tulisen nduja-salamitahnan ja pehmeän täyteläisen puhvelimozzarellan yhdistelmästä. Nappaa helppo resepti talteen ja nauti hyvässä seurassa!
Toinen toistaan herkullisempia reseptejä ideoinut Tiiu Piret jakaa yhden suosikkiohjeensa, jolla jokainen kotikokki onnistuu virittäytymään italialaiseen tunnelmaan. Mehevän mausteinen pizza saa makuparikseen italialaisen Zensa Primitivo Organico -punaviinin. Luomuviinin miellyttävä makeus ja mausteisuus yhdistettynä tuhtiin artesaanipizzaan on tasapainoinen yhdistelmä, joka tuo lämpöä talvipäiviin.

Primitivo-rypälelajikkeesta valmistettu punaviini on täyteläinen, keskitanniininen ja pehmeän hedelmäinen – siis täydellinen pizzaviini, jota nauttii mielellään lasillisen myös sellaisenaan kokkailun lomassa tai aterian päätteeksi.
Vinkki! Tee kerralla tuplamäärä taikinaa ja kutsu ystävät pizza- ja viinikesteille ennen joulukuun kiireistä aikaa. Viimeistele makuelämys pizzojen kannoille kustomoidulla chili-tuorejuustodipillä, niin muruakaan ei jää tähteiksi.
Tiiu Piretin mausteinen nduja-pizza
Neljälle

Pizzataikina
n. 600 g 00-jauhoja
10 g kuivahiivaa
4 dl vettä
1 rkl hunajaa
10 g suolaa
2 rkl oliiviöljyä
- Tee taikina edellisenä päivänä ja anna kohota kylmässä 24 h.
- Sekoita kulhossa vesi, hunaja ja suola. Lisää erillisessä astiassa kuivahiiva ensin pieneen osaan jauhoja, ja sekoita sitten kulhossa taikinapohjaan. Jatka jauhojen lisäämistä. Kun noin puolet jauhoista on lisätty, lisää oliiviöljy. Vaivaa loput jauhot taikinaan ja lisää niitä tarvittaessa.
- Vaivaa taikinaa yleiskoneella tai käsin 15 minuuttia, ja nosta jääkaappiin peitettynä kohoamaan seuraavaan päivään.
- Ennen leipomista nosta taikina huoneenlämpöön ja pyöritä taikinasta neljä n. 250 g kokoista taikinapalloa ja anna levätä hetki peitettynä.
Tomaattikastike
1 prk Mutti-kirsikkatomaatteja
1-2 tl ruskeaa sokeria
1 valkosipulinkynsi
loraus oliiviöljyä
suolaa ja pippuria myllystä
- Kuumenna säilyketomaatit kattilassa ja muserra kapustalla tomaatit rikki. Mausta kastike sokerilla, valkosipulilla, öljyllä, suolalla ja mustapippurilla.
Täytteet
180 g nduja-salamilevitettä
100 g Parmesan-juustoa vasta raastettuna
400 g Mozzarella di Bufala / Fior di Latte -juustoa
- Muotoile käsin taikinapallot pizzan muotoon. Levitä pizzapohjalle tomaattikastiketta, parmesaani sekä käsin revitty mozzarella. Lusikoi juuston päälle sinne tänne nduja-tahnaa ja paista pizzauunissa korkealla lämpötilalla n. 400-asteessa. Pizza on valmis, kun reunat ovat saaneet kauniin paahtuneen sävyn ja juusto on sulanut. Tähän menee vain noin muutama minuutti.
- Jos käytössäsi on tavallinen kotiuuni, lämmitä uuni niin kuumaksi kuin mahdollista ja esilämmitä pelti tai pizzakivi kuumaksi. Esipaista tämän jälkeen pizzapohjaa muutama minuutti ennen täytteitä, jotta saat takuulla kypsän pizzan ilman, että juusto ja täytteet palavat. Lisää täytteet esipaistetun pizzan päälle ja paista uunista riippuen 4-8 min.
- Oli käytössäsi pizzauuni tai kotiuuni, on pizzaa hyvä käännellä paiston aikana tasaisen kypsymisen mahdollistamiseksi.
Chili-tuorejuustodippi pizzankannoille
200 g Philadelphia-tuorejuustoa
1-2 rkl Sambal Oelek -chilitahnaa
1-2 tl juoksevaa hunajaa
- Sekoita ainekset keskenään ja koristele dippi chilihiutaleilla ja öljyllä. Hunaja taittaa hyvin chilin tulisuutta ja nostaa maut paremmin esiin.